• تهران -خیابان شریعتی - بالاتر از سه راه ملک - روبروی آتش نشانی - آرتارسانه
 • تلفن تماس: 02191303424

آموزش تصویری ۵ ابزار رایگان سئو برای یافتن کلمات کلیدی

آموزش تصویری ۵ ابزار رایگان سئو برای یافتن کلمات کلیدی

ابزار سئو و یافتن کلمات کلیدی عضو جدایی ناپذیر سئو است.

چگونه کلمات کلیدی را پیدا کنیم؟ چگونه کلمات کلیدی را انتخاب کنیم؟ چطور کلمات کلیدی را آنالیز کنیم؟ چطور لیست کلمات کلیدی را تهیه کنیم؟ این ها سوالاتی است که هر فردی در مراحل بهینه سازی سایت به آنها بر خورد میکند.

استفاده از ابزارهای سئو برای پیدا کردن کلمات کلیدی راهکاری است که هر سئو کاری که به کار خود مسلط است حتما باید آن را بداند.

ابزار سئو و یافتن کلمات کلیدی:

ما در این جلسه مباحث زیر را بررسی می کنیم:

 • معرفی ابزار Google trends.
 • آموزش استفاده از Google trend.
 • معرفی ابزار Keyword planner.
 • آموزش استفاده از ابزار Keyword planner.
 • امکانات دیگر  ابزارKeyword planner.
 • معرفی ابزار Keyword Explorer.
 • معرفی ابزار Kw finder.
 • آموزش ساخت Site Map

معرفی ابزار Google trends :

از این ابزار برای بررسی سطح علاقمندی مردم نسبت به کلمه مورد نظرمان استفاده می کنیم. این ابزار به صورت مقایسه ای کلمات یا عبارات را تحلیل می کند. و به شکل نمودار میله ای و خطی نتایج را به نشان می دهد. این نمودار ها در واقع نسبت استفاده یا علاقمندی کاربران برای جستجوی کلمه یا عبارت مورد نظر را نشان می دهد. و نشان می دهد که آیا این کلمه یا عبارت می تواند جزو کلمات کلیدی ما باشد یا نه؟

آموزش استفاده از Google trend:

 1. وارد سایت Google trends می شویم.
 2. در قسمت بالای صفحه گزینه ی انتخاب کشور، ایران را انتخاب می کنیم.(نکته قابل ذکر در این ابزار این که حتما بخاطر داشته باشیم که محدوده ی سنجش را  کشور ایران انتخاب کنیم. یا اگر هدف بررسی کشور دیگری است آنجا را انتخاب کنیم.)
 3. کلمه یا عبارت مورد نظر را در کادر وارد میکنیم.
 4. دکمه Enter را میزنیم. نمودار را نشان می دهد.
 5. برای مقایسه،کلمه یا عبارت دوم را در گزینه ی بعدی وارد می کنیم.
 6. حالا نمودار مقایسه ای را به شکل زیر ارائه می دهد.

این نمودارها نشان می دهد که سئو سایت نسبت به بهینه سازی سایت محبوب تر است. در زیر همین نمودار ها اطلاعات خوبی راجع به محبوبیت کلمات انتخابی در شهرهای مختلف کشور به شما می دهد. که با مطالعه این اطلاعات به نتایج خوبی می رسیم.

معرفی ابزار Keyword planner

با استفاده از این ابزار نیز می توان کلمات کلیدی و مترادف و هم معنی آن کلمه را یافت. و میزان سختی کلمه، میزان جستجوی ماهانه ی آن کلمه یا عبارت کلیدی توسط کاربران را نیز می توان فهمید. این ابزار امکانات خیلی زیادی دارد که یادگیری آن برای همه افرادی که در زمینه سئو فعالیت می کنند الزامی است. نکته مهم اینکه این ابزار را باید با IP یک کشور دیگر استفاده کرد ( فیلتر شکن ).

آموزش استفاده از ابزار Keyword planner:

در چند سال پیش ابزار Keyword Planner به صورت مستقل توسط گوگل ارائه شده بود. اما اخیرا گوگل این ابزار را قسمتی از Google Ads قرار داده. برای ورود به این ابزار از صفحه گوگل، Google Ads را سرچ می کنیم. از طریق آدرس ایمیل با این ابزار لاگین می شویم.

وقتی وارد صفحه ی اصلی شدیم:

در قسمت بالای صفحه گزینه Tools & seating را انتخاب می کنیم. در صفحه ی باز شده، در ستون اول آن گزینه ی keyword Planner را انتخاب می کنیم.

در صفحه ی باز شده گزینه ی Discover new keywords را انتخاب می کنیم. کلمه کلیدی را که میخواهیم بررسی کنیم را در گزینه اول وارد می کنیم. در قسمت پایین که آدرس URL خواسته، می توانیم وارد کنیم یا نه، که تاثیری در نتیجه ندارد. بعد از اینکه کلمه یا کلمات مورد نظر را وارد کردیم گزینه ی Get Result  را میزنیم. وارد صفحه به شکل زیر می شویم.

در قسمت بالای صفحه گزینه ی location را انتخاب میکنیم. و هر دو گزینه Target location , Germany را با ضربدر کنار آن ها می بندیم. چون ما از کشور ایران و تحریم هستیم نیازی نیست که location کشور خودمان را انتخاب کنیم. به همین دلیل وقتی این دو گزینه را ببیندیم location روی all location فعال می شود. صفحه را Save  و از آن خارج می شویم. بعد روی گزینه ی language می رویم و Persian را انتخاب می کنیم.

مجدد روی علامت سرچ رفته و کلمه ی کلیدی را وارد و روی Get Result کلیک میکنیم.حالا در این صفحه تمام کلمات مرتبط با کلمه مورد نظر شما نشان داده می شود. می توانیم برای سهولت کار خروجی Excel را با کلیک روی Download keyword ideas  بگیریم.حالا یک لیست از کلمات کلیدی مرتبط داریم.

امکانات دیگر این ابزار:

در قست Add Filter  می توانیم داده ها را محدود کنیم به مواردی که می خواهیم. مثلا اگر بخواهیم مواردی که در آن کلمه “خرید “وجود دارد حذف شود، آن را در قسمت Add Filter اضافه میکنیم. نتیجه را مجدد بررسی می کنیم تمام کلمات کلیدی شامل واژه ی “خرید “حذف شده است.

در تصویر بالا :

ستون اول: کلمات یا عبارات کلیدی مرتبط

ستون دوم: میزان سرچ در ماه گذشته

ستون سوم : میزان سختی کلمه

ستون پنجم: حداقل مبلغ برای تبلیغات Ads

ستون ششم: حداکثر مبلغ برای تبلیغات Ads

ستون آخر: نرخ CTR

را نشان می دهند.

معرفی ابزار Keyword Explorer:

این ابزار  مربوط به شرکت MOZ، درست مانند keyword planner است. یعنی اطلاعاتی راجع به سختی کلمه، رقابت روی آن کلمه، سرچ ماهانه را به ما می دهد. و علاوه بر آن در قسمت پایین صفحه به ما Keyword Suggestion ها را هم می دهد. ابزار Keyword Explorer  نیز پولی است ولی شرکت MOZ به مدت 1 ماه آن را به صورت رایگان ارائه می دهد.

معرفی ابزار Kw finder:

در این ابزار با وارد کردن کلمه کلیدی مورد نظرمان تمام کلمات وابسته به آن و تعداد سرچ های آن را نشان می دهد. زمانی که بین انتخاب دو یا چند کلمه کلیدی مردد شدیم استفاده از این ابزار مفید واقع می شود. چون حتی تعداد سرچ ها را نشان می دهد. و ما می توانیم کلمه یا عبارتی را انتخاب کنیم که Search بیشتری داشته است.

آموزش استفاده از ابزار KW Finder:

 1. وارد سایت KW Finder می شویم.
 2. روی گزینه ی Start 10 days free کلیک می کنیم.
 3. در صفحه ی باز شده اطلاعات را شامل آدرس ایمیل و شماره تلفن را وارد می کنیم.
 4. گزینه ی Create  my Mangools account را می زنیم.به آدرس ایمیلی که وارد کرده ایم یک ایمیل ارسال می شود.
 5. وارد صفحه ایمیل خود شده و پیام ارسال شده را باز و گزینه ی Confirm my account را می زنیم.
 6. حالا دوباره به Kw finder برمیگردیم.
 7. روی گزینه ی Picing کلیک و بعد روی گزینه ی Dashboard میرویم.

در قسمت پایین صفحه APP Shortcuts و بعد روی KW Finder می رویم.

در این جا زبان را روی Persian قرار می دهیم ولی چون ایران را نمیتوان انتخاب کرد روی Anywhere قرار می دهیم. کلمه کلیدی مورد نظر را وارد و Find Keyword را می زنیم. وارد صفحه ی زیر می شویم.

در قسمت چپ صفحه کلمات مرتبط با کلمه ی کلیدی تعداد سرچ ها ومبلغ CPC , PPC نمودار Trend و گزینه Filer برای محدود کردن سرچ ها  را می بینیم. و در سمت راست صفحه اطلاعاتی راجع به سختی کلمه و نموداری برای سرچ ماهانه و همینطور گزینه ای برای دیدن نمودار Trendرا می بینیم. در قسمت پایین این نمودار اطلاعات بسیار مفیدی درباره ی سایت هایی که از این کلمه استفاده کرده اند و همه ی اطلاعات آن ها مثل DA, PA رامیدهد.

برای سرچ کلمه ی دوم روی گزینه ی Search در بالای صفحه می رویم. و برای پیدا کردن کلمه ای که قبلا بررسی کرده ایم روی گزینه History می رویم.

آموزش ساخت Site Map

وارد سایت https://www.xml-sitemaps.com می شویم. در کادر آدرس سایت خود را کامل وارد می کنیم. روی START کلیک می کنیم. حدود چند دقیقه زمان می خواهد تا سایت ما را کرول کند و نقشه سایت را تهیه کند.

بعد از مشاهده ی این صفحه وارد گزینه VIEW SITEMAP DETAILS می شویم. فایل xml آماده ی دانلود است. آن را دانلود و در سیستم خود ذخیره می کنیم.

با آدرس ایمیل مربوط به سایت خودمان وارد ابزار Google webmaster Tools  می شویم. در قسمت داشبورد آن روی گزینه ی Sitemap کلیک می کنیم.

در قسمتی که برای آدرس سایت در نظر گرفته شده، واژه ی sitemap.xml را وارد و روی Submit کلیک می کنیم. بعد پیامی می دهد که سایت مپ شما پذیرفته شد. و گوگل در چند روز آینده به سایت شما سر می زند و ربات ها سایت شما را Index خواهند کرد.

این هم یکی از بحث های بسیار مهم سئو و بهینه سازی سایت بود که خدمتتان ارايه کردیم

در جلسه آینده خواهیم داشت:

 • افزونه ی Yoast Seo  چیست؟
 • آموزش افزونه Yoast Seo
 • آیا WordPress برای سئو مناسب است؟
 • قالب انتخابی در سایت وردپرسی چه تاثیری در سئو دارد؟
 • چرا وردپرس سئو خوبی می گیرد؟
 • تا چه حدی می توان از WordPress استفاده کرد؟
 • مزایای سایت های وردپرسی.
 • معایب سایت های وردپرسی.